Burun Kıkırdağı Eğriliği Ameliyatı

Anasayfa Burun Kıkırdağı Eğriliği Ameliyatı

(Septum Deviasyonu) Burun Kıkırdağı Eğriliği Ameliyatı

Burun boşluklarını birbirinden ayıran arkada kemik, önde kıkırdaktan oluşan septum adı verilen perde gibi bir yapı vardır. Bu yapının orta hattan kayması sağa yada sola sapmasına septum deviasyonu denir.

Septum deviasyonu olan kişilerde en sık burun tıkanıklığı, ağızdan nefes alma, horlama, baş ağrısı, gece ağzı açık uyuma gibi belirtiler görülür.

Tedavisi cerrahi operasyondur(septoplasti). Septoplasti zor bir ameliyat değildir. Genel anestezi yada isteğe bağlı olarak lokal anestezi ile yapılabilir. Yaklaşık olarak 20-40 dk sürer ve çoğunlukla kısa süre hastanede yatmak yeterlidir. Buruna ameliyat sonunda tampon koyulur. Bu tamponlar iki gün burunda kalır sonra çekilir.

Basit Septoplasti ameliyatlarında yüz şişmesi, göz etrafında morluk ya da dışarıdan kesi izi gibi belirtilere çoğu zaman rastlanmaz. Septum deviasyonu ameliyatında basit bir kesi ile septuma ulaşılır, eğrilikler düzeltilir, gerekli durumlarda kemik çıkıntılar törpülenir ya da çıkarılır. Burunun dış çatısıyla ilgili bir müdahale yapılmayacağı için şişme, morluk gibi şikayetler de olmaz.

Doç. Dr. Mustafa ACAR

Burun Estetiği (Rinoplasti), uyku apnesi, yutma ve ses bozuklukları konularına mesleki olarak özel ilgi duymaktadır. Özellikle Burun Estetiği(Rinoplasti) konusunda birçok kongreye ve kurslara katılmakla birlikte bu konuda Türkiye’nin önde gelen isimlerinin yanında özel eğitimlere katılmıştır.
Hakkında

Hizmetlerimiz

Doktorla Hemen İletişime Geç!

0505 437 6994
0222 220 4040